Az épített medencéket olyan megrendelők számára javasoljuk, akik hosszútávra tervezik azoknak használatát, ugyanis a jól megalkotott medencetest akár több generációt is kiszolgálhat.
Az épített medencéket porocell építőelemmel készítjük, így nem kell külön foglalkozni a hőszigeteléssel, és a formakialakítás is sokkal kényelmesebb, mint zsaluköves társaik esetében. Az építőelemek könnyedén fűrészelhetők, így a különböző gépészeti berendezések beépítése is egyszerű.
A zsalukövek egyenetlen felületéhez képest sík felszínen dolgozunk, így a glettelést követően sima felszínt alakíthatunk ki. Mindezeknek köszönhetően sokat spórolhatunk a medencék kialakításának időtartamán, és esztétikusabb kivitelezést is eredményez.
A MEDENCE ÉPÍTÉSÉNEK FOLYAMATA
1. Tervezés
A medence kezdeti fázisában fontos a medence körüli munkálatok előzetes megtervezése. A medencegödör kiásása előtt gondoljunk a medence körüljáró burkolatára, a fedéssín helyére, gépészeti akna elhelyezkedésére, a medence 0-0 szintjének meghatározására.
2. Kitűzés
Medenceépítés előtt kitűzzük a medencegödör helyét.
3. Ásás
A földmunka során megtörténik a kijelölt medencegödör ásása, a kitermelt föld elhordása.
4. Aljzatbeton
Az építés első és egyben legfontosabb pontja a vasszerelés. Az aljzatbetont duplán vasszereljük, pumpás mixerrel C25-ös betont öntünk 20 cm vastagon. Ebbe helyezzük el a padlóürítőt.
5. Falak felépítése
A porocell blokkokat függőleges és vízszintes vasalattal erősítjük. A szkimmert, befúvót, lámpákat és az ellenáramoltatót beépítjük. A tetején zárás képpen koszorú betont öntünk vasszereléssel. A falak belső oldalait üvegszövet hálóval és flexibilis csemperagasztóval gletteljük.
GÉPÉSZETI AKNA
A medence üzemképes működéséhez elengedhetetlen, hogy a megrendelő által kiválasztott gépészeti berendezések a megfelelő helyet kapják. A gépészeti aknát általában a medence rövidebb oldalára építjük. A kényelem érdekében olyan mélységű aknákat építünk, amiben a megrendelő, vagy a gépész kényelmesen elfér. A berendezések úgy kapnak helyet, hogy azokhoz egyszerűen hozzá lehessen férni a karbantartás során.
A gépészeti akna függőleges, és vízszintes vasalattal készül zsalukőből, vagy a medencetest kialakítása során használt, hőszigetelő porocellből. Kívülről kenhető kátránnyal kerül bevonásra, majd dörken lemezzel borítjuk.
A gépészeti berendezések védelme érdekében az aknában helyet kap egy zsompszivattyú, vagy kármentő szivattyú. A hirtelen fellépő problémák esetén egy 40x40x50 cm-es nyílásba folyik be a víz, amit a szivattyú az aknán kívülre tol ki, így megakadályozva a gépészet beázását.